4 Kasım 2014 Salı

Kullanılmış Kavanozları, Şişeleri Yeniden Kullanıyoruz


Son dönemlerde pinterest'te en çok dikkatimi çeken DIY çalışmalarından biri şişelerin boyanarak dekoratif amaçlı kullanılmasıydı. İlk gördüğüm anda yapılacaklar listeme eklemiştim. Bu hafta sonu yapılacaklar listemigözden geçirecek bolca vaktim oldu. İlk olarak işin araştırma boyutunu yaptım. Youtube'da konu ile ilgili videoları izledim. Ardından arabaya atlayıp evimize yakın olan bauhouse'a giderek ana renklerde boya aldım. Sonra kolları sıvayıp geri dönüşüm için ayırdığım şişelere göz atıp beğendiklerimi ayırdım ve lavabonun içine doldurduğum sıcak deterjanlı suya koyarak üzerinde bulunan etiketlerin çıkmasını sağladım. Çıkmamakta ısrar eden inatçı etiketlerin yapışkanlarını bıçakla kazıyıp çıkardım. Şişeleri kurumaya bırakarak kullanmayı düşündüğüm renkleri elde etmek için boyaları karıştırmaya başladım.

İlk denemedi bir soda şişesi üzerinde sünger fırça yardımıyla gerçekleştirdim. Şişenin üzerinde çıkıntılı mat bir doku oluştu. Gördüğüm fotoğraflardan biraz farklı oldu ancak görüntüsü çok hoş oldu. Üzerine yaptığım küçük bir süslemeyle çok şık bir vazoya dönüştü.İkinci sırada kayın validemin hazırladığı domates sosları için kullandığı kavanozlar vardı. Kavanozların kendi şeklide çok hoşuma gittiği için zaten hep aklımda onları vazo olarak kullanmak vardı. Bu kez farklı bir yöntem deneyerek kavanozların içini boyadım. Böylece camın parlaklığını da korumuş oldum. 


Ancak kavanozları bu şekilde bırakmayı düşünmüyorum. Vazo olarak kullanmadan önce doğal rafyaları ve ipleri kullanarak biraz daha şık hale getirmeyi planlıyorum. Araya başka tatlı uğraşlar girdiği için süsleme bölümünü ertelemek durumunda kaldım ancak en kısa zamanda son halini sizinle paylaşacağım. Sİz de yapmak isterseniz her türlü sorunuz için aysebakrc@gmail.com 'a mail atabilirsiniz. Ayrıntılar konusunda keyifle yardımcı olurum. Keyifli uğraşlarınızın olması dileğiyle :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder