27 Nisan 2014 Pazar

101 İstanbul LezzetiBugün TimeOut İstanbul’un gerçekleştirdiği  101 İstanbul Lezzeti’nin ikincisi gerçekleştirildi. Geçen yıl biraz geç de olsa bu güzelliği deneyimleme şansı yakalamış biz, bu yıl biletlerimizi erkenden alıp tam açılış saatinde kapıdaydık. 

Biz daha önce deneyimlediğimiz ve çok başarılı bir etkinlik olduğunu bildiğimiz için biletlerin fiyatını hiç sorgulamadan aldık. Ancak organizasyonu tam olarak bilmeyen ve görmeyen arkadaşlarımız bilet fiyatlarını biraz fazla buldular. Biz de geçen yıl Sinan ve Aynur’un ısrarları sonucu kalkıp gitmiştik, sonra da neden biraz daha erken gelmedik diye çok üzülmüştük. Ama bu yıl çok planlı ve programlı bir şekilde Aynur ve Sinan’la birlikte saat 13:00 da Esma Sultan Yalısı’nda aldık soluğu. 

İçeri girdiği anda insan hangi stantları gezeceğini, önce hangi lezzetten başlayacağını şaşırıyor bir anda. Biz geçen yıldan deneyimli bir grup olarak en önemli ilk adımın ooturacak bir yer bulmak olduğunu bildiğimizden hemen kendimize bir masa edindik ve sırayla kalkıp beğendiğimiz lezzetlerden tatmaya başladık.


Kimler yoktu ki etkinlikte. Kimlerin hangi lezzetlerle atkinliğe katıldığını öğrenmek isteyenler şu adresi http://www.101lezzet.com/2014/ ziyaret edebilirler. Biz hafif atıştırmalıklarla başlamak için ilk durağımız Duble Meze Bar ile Gözde Şarküteri oldu. Duble Meze Bar’ın hardallı levreği ve tahinli patlicanı gerçekten çok güzeldi. Gözde Şarküteri’nin ise patlican salatası, girit ezmesi ve beyaz peyniri oldukça başarılıydı.

Mezelerin yanını Nu People’ın tam benim damak tadıma hitap eden şahane Sangria’sıyla taçlandırdık. Daha önce Nuteras’a gitmiş ama hiç sangria içmemiştim. Gerçi sangria sadece Nupera’ya mı özel yoksa Nuteras’ta da bulunuyor mu bilmiyorum ancak bugün yaptığım tadımlar ile (ekmekleri, füme somon, antrikot, kuzu sırtı, soslar... vb) gerçekten beni müdavimleri listesine eklemiş bulunuyor. Yolunuz Nupera’ya düşerse kesinlikle sangriasını tadın derim.Daha sonra sırayı Topaz İstanbul aldı. İnanılmaz lezzetli etleri ile bizi kendine hayran bırakmayı başardı. Ancak eşim ve benim favori etimiz Piola’dan geldi. Izgara etin altına yerleştirdiği mantarlı patetes püre ile bizden tam not aldı. Beyaz şeftali ile yaptığı kokteyl ise tüm gün boyunca içtiğimiz en başarılı kokteyldi.

Develi’nin ali naziği, Y Döner’in döneri, Baltalı’nın birbirinden lezzetli peynirleri, Kalamata Meyhane’nin yaprak sarması ve mercimek köftesi, Klemuri’nin laz böreği, Fasuli’nin kuru fasulyesi (söz verdiler gelecek yıl mısır ekmeğinin yanına turşu da ekleyecekler), La Boom’un kokteyli ve hazrıladığı minik lezzetleri, Miyabi’nin sushi’leri, Namlı Gurme’nin şarküteri ürünleri, vejetaryen restoranı Parsifal’in tahin ve patlican soslu mantar köftesi, Sabırtaşı Restaurant’ın içli köftesi kesinlikle tadılmaya değerdi. Bu yazdıklarımın dışında adını hatırlayamadığım daha birçok lezzet damağımızı şenlendirdi. 

Yiyeceklerin yanı sıra Tekirdağ Rakı’nın daha 1 ay önce çıkardığı yeni rakısı, Tektekçi’nin birbirinden lezzetli ve gün boyunca servisi aralıksız devam eden shotları, urla, gülor, doluca gibi bir sürü şarap firmasının birbirinden lezzetli şarapları, tuborg, carlsberg, leffe ve hoegaarden biraları, coca-cola’nın içecek çeşitleri ve bazı mekanların kendi özel kokteylleri  ile içecek konusunda da etkinlik bizden tam not aldı. Aralarda kendimize gelmemizi sağlayan Kuru Kahveci Mehmet Efendi’nin kahveleri ve  lipton’un çayları bu yılda etkinlikteki yerini almıştı.

Tatlılar ile ilgili h bir şey yazmak istemiyorum. Hepsinin görüntüsü hala gözlerimin önünden gitmiyor. Bir çok tatlının tadına bakamamanın verdiği pişmanlık hala içimde. En iyisi siz tatlı stantlarını fotoğraflarla keşfedin :)

Farklı lezzetler tatmayı, yeni şeyler keşfetmeyi sevenler gelecek yıl bu etkinliği kesinlikle kaçırmamalılar. Benden söylemesi :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder