1 Mart 2014 Cumartesi

Kitap Okuyan Çocuklar

Anaokulu öğretmeni olmamdan dolayı bu blogda çocuklarla ilgili yazılara sık sık rastlayacaksınız. Özellikle gelecekte çocuk kitapları çıkarmayı planlayan amatör bir yazar olarak (şu an yazdığım hikayeleri sadece kendi öğrencilerime anlatıyorum ve aldığım tepkilere göre şekillendiriyorum) çocuk kitapları hakkında yazılarımı sıkça okuyacaksınız. Hangileri tercih edilmeli, nasıl okunmalı, okurken nelere dikkat etmeliyiz ve nasıl zenginleştirebileceğimiz hakkında yazılarım olacak.

İlgi alanım ve mesleğim olmasından dolayı çocuklar ile ilgili severek takip ettiğim bloglar var. Bunlardan bir tanesi de “Benekli Dana”. En son yazısında ilk başta da bahsettiğim gibi benim ilgi alanım olan ve ileride sık sık bu konu ile ilgili yazılarımı okuyacağınız çocuklar ve çocuk kitapları konusundan bahsediyor. Aslında o da takip ettiği başka bir sayfadan edindiği bilgiyi bizimle paylaşmış. Ancak paylaşılan bilginin değerli olmasında dolayı ben de kendi bloğum aracılığıyla farklı insanlara da ulaşmasını istedim.

Hepimizin bildiği gibi kitap okuma oranı pek yüksek olmayan bir toplumuz. O nedenle özellikle anne-baba ve biz öğretmenlere bu konuda büyük sorumluluk düşüyor. Ancak bu sadece çocuklarla kitap okumakla olabilecek bir değişim değil. Bizim geleceğimiz olan çocuklarımızın kitap okumayı içselleştirmelerini sağlamalıyız. Yani hayatlarının akışında kitap okuma etkinliği kendi zamanını yaratmalı. Hayatlarının bir parçası olmalı. Onlara bu konuda rol model olmanın yanı sıra, kitap okumayı sessiz, sıkıcı bir etkinlikten
olmaktan çıkarıp, çocuklar için eğlenceli, okurken deneyimledikleri ve deneyimleyerek öğrendikleri bir süreç haline getirmelisiniz. İşe çocuklar için kitap okumayı eğlenceli hale getirecek alanlar yaratarak başlayabilirsiniz. “Benekli Dana” bloğunun sahibi Bengü Hanım, yaratıcı görseller eşliğinde bu konu ile ilgili çok güzel bir yazı yazmış. 


Yazıya aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

http://beneklidana.com/2014/02/evde-okuma-koseleri-ve-kitap-okuyan-cocuklar-projesi/#more-400


Yazının başlığının nereden geldiğini soracak olursanız Benekli Dana yazısında "Kitap Okuyan Çocuklar"  projesine değiniyor. Projenin açıklaması web sayfasında şöyle yer alıyor;

"Türkiye’nin her yerinden çocuklarına kütüphane alışkanlığı; kitap ve okuma sevgisi aşılamak isteyen; özellikle hava şartlarının çocuklara uygun olmadığı zamanlarda kütüphaneleri aktif kullanarak çocukların eğlenerek öğrendiği, ailelerin birbirleriyle sosyalleşerek uyumlu toplumsal bağlar oluşturacağı kütüphanelerin yerelleştirilmesi ve yaygınlaştırılması hedefiyle biraraya gelen aileler topluluğuyuz. İnternet üzerinden ve mahallemizden tüm Türkiye’de toplumu daha yaşanılası bir seviyeye ulaştırmak için biraraya geliyoruz. Biliyoruz ki yaşadığımız toplumu ve en büyük hazinemiz olan çocuklarımızın geleceğini daha da güzelleştirmek bizim elimizde."

Proje ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek ve bu sürece nasıl destek verebileceğinizi öğrenmek için   www.kitapokuyancocuklar.org web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder